12.10.2022

Zbavte sa strachu zo zubára raz a navždy

strach zo zubára

Traduje sa, že mať strach z určitých činností, vecí a ľudí je celkom bežné. Mnohí ľudia sa boja pavúkov, výšok, lietania a nejeden človek sa musí veľmi prekonávať, keď ide k zubárovi. Čo je za touto fóbiou, prečo sa obávate lekára, ktorý sa vám stará o zuby? Možno je za tým nepríjemná spomienka z detstva, kedy ste nemali šťastie a narazili ste na málo empatického stomatológa, alebo ani sami neviete, odkiaľ ten strach pramení.

Tak či onak, je najvyšší čas sa tomu postaviť a prestať sa báť. Skúste sa prekonať a dať šancu zubárovi, ktorý vám za odmenu a pri pravidelných preventívnych prehliadkach vyčaruje krásny úsmev na tvári.

Strach zo zubára

Strach zo zubára je častý jav. Zľudovel až do takej miery, že sa považuje za celkom normálne triasť sa pred každou preventívnou prehliadkou a kontrolou chrupu. Paradoxne sú práve ľudia, ktorých trápia nejaké zdravotné ťažkosti tými, ktorí sa lekárov boja najviac. Zrejme je za tým odôvodnená obava, že ich čaká väčší zákrok, možno aj bolestivý. Na druhej strane, je to chyba zubára, že vás bolia zuby a nestaráte sa o ne tak, ako si zaslúžia?

Pravdou ostáva, že zdravé zuby sú považované za jeden z najdôležitejších faktorov, ktorý odráža celkový zdravotný stav. Napriek tomu, alebo práve preto, je stále veľa ľudí, ktorí sa zubárom zo všetkých síl vyhýbajú, až sa to zmení na chorobné obavy, tzv. dentofóbiu. Podobne ako iné fóbie sa definuje ako iracionálny, veľmi veľký strach zo všetkého, čo súvisí s odbornou zubnou starostlivosťou.

Príčiny strachu z návštevy zubnej ambulancie

Čo sa skrýva za strachom zo zubára? Najčastejšie to súvisí s negatívnym zážitkom či skúsenosťou z minulosti. Možno sa od detstva bojíte zubára, pretože vám naháňal strach zvuk zubárskej vŕtačky a ďalšie inštrumenty v zubnej ambulancii. Možno vám ťahali zub, prípadne robili iný zákrok a ten bol veľmi bolestivý. Alebo ste narazili na skutočne necitlivého stomatológa? Podstatné je, že tieto pocity boli skutočne intenzívne, a to až do takej miery, že ste sa ich nezbavili ani v dospelosti.

Je dôležité pracovať s tým, odkiaľ pramenia vaše obavy a či sú odôvodnené. Často je totiž za týmto strachom iný, a to, že s vašimi zubami nie je všetko v poriadku, a teda vám prirodzene hrozí zákrok, inak sa to bude s vašimi zubami naďalej zhoršovať. Nech je za vašimi obavami a antipatiami k zubárskemu kreslu čokoľvek a ktokoľvek, odkladaním sa problém nevyrieši. Zuby si vyžadujú pravidelné kontroly a neustálu pozornosť, preto sa k zubárovi objednajte čo najskôr.

Zbavte sa strachu zo zubára raz a navždy! Ako prekonať strach?

Ako prekonať strach zo zubára a zbaviť sa ho raz a navždy? K najúčinnejším spôsobom patria:

  • Typ terapie, v rámci ktorej sa odhodláte zubára postupne navštevovať. Pokojne začnite iba návštevou ambulancie bez akéhokoľvek kontaktu s vaším chrupom. Následne môžete skúsiť absolvovať dentálnu hygienu, neskôr aj preventívnu prehliadku, až zistíte, že o nič nejde a naberiete odvahu objednať sa aj na iné ošetrenie.
  • Dobré je hovoriť o svojom strachu so zubárom. Keď si sadnete do jeho kresla, zdôverte sa mu. Určite to pochopí a bude sa snažiť pristupovať k vám citlivo a počas zákroku vás na všetko vopred upozorní.
  • Pomáha aj uvedomenie si dôležitosti dobrej zubnej starostlivosti. Je váš strach zo zubára horší, ako strach z pokazených a boľavých zubov? Vždy je lepšie zveriť sa do rúk svojmu zubárovi, ako neznámemu doktorovi na pohotovosti.
  • Tiež môžete skúsiť vyhľadať ľudí s podobným problémom, aký máte vy. Navzájom si napíšte, prečo sa bojíte zubára a skúste sa motivovať, aby ste to spoločne prekonali.

Liekmi proti strachu zo zubára? 

Dá sa strach zo zubára vyriešiť liekmi? Samotnú dentofóbiu síce medikamenty nevyliečia, avšak môžu citeľne utlmiť úzkostné stavy, ktoré vo vás daná fóbia vyvoláva. Tiež dokážu zmierniť niektoré z príznakov vašej fóbie, napríklad zvýšený krvný tlak.

Prvá pomoc, ako to v zubárskom kresle prežiť bez strachu

  • Naplánujte si zubné ošetrenie na čas, kedy tam nebýva veľa ľudí. Je to predpoklad na menší hluk a ruch v ambulancii. Lekárovi to zároveň dáva možnosť, aby pracoval pomalšie a pristupoval k vám individuálne. 
  • Pomôcť by mohli aj slúchadlá a príjemná hudba v nich. Zubárovi istotne nebude prekážať, keď ho prehlušíte vlastným hudobným mixom.  
  • Zoberte si do čakárne so sebou citovú oporu, nech v tom nie ste sami a má vás kto podporiť.
  • Zhlboka dýchajte a robte maximum pre to, aby ste sa upokojili.
  • Ak návštevu v zubnej ambulancii zvládnete bez prehnaných reakcií a ukáže sa, že zubár skutočne nie je žiadny strašiak, odmeňte sa dobrou knihou, kávou či niečím iným, čo vám spraví okamžitú radosť.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám