28.10.2024
Umelé zuby
Umelé zuby nahrádzajú stratený či poškodený vlastný chrup. Ich funkciou je plnohodnotne nahradiť chýbajúce zuby a predísť strate mäkkých a tvrdých tkanív. Zaisťujú obnovu chrupu po funkčnej, estetickej, fonetickej, psychickej, profylaktickej, sociálnej a ekonomickej stránke. Súčasná protetická stomatológia ponúka široké možnosti zubných náhrad.
Druhy snímateľných umelých zubov
- Celková zubná náhrada kompletne nahrádza prirodzený chrup z hľadiska funkčnosti aj estetickosti. Tento druh umelých zubov z metakrylátovej živice je určený na bezzubú čeľusť. Celková zubná náhrada má jediný konštrukčný prvok – telo náhrady, ktoré tvoria umelé zuby a báza.
- Čiastočná snímateľná zubná náhrada dopĺňa istú časť zubného oblúka. Možno ňou eliminovať rôzne typy defektov chrupu bez nutnosti brúsiť pilierové zuby. Zostávajúce zuby v ústnej dutine slúžia na zabezpečenie stability umelej náhrady. Čiastočná snímateľná zubná náhrada sa dá z úst jednoducho vyberať.
- Dočasná snímateľná zubná náhrada je prakticky okamžitou, hoci nie trvalou náhradou za stratený chrup. Nahrádza pôvodné zuby funkčne a esteticky a pomáha zachovať správnu výslovnosť. Zároveň reprodukuje pôvodnú výšku zhryzu. Dočasná snímateľná zubná náhrada je vyrobená na obdobie definitívneho vyliečenia extrakčných rán. Plní zastupujúcu funkciu do času, kým je zhotovená trvalá umelá náhrada.
Praktické rady, ako používať snímateľné umelé zuby
- V prvých dňoch sa odporúča nosiť umelé zuby čo najčastejšie – ak sa dá, tak nepretržite, a teda aj v noci, a vyberať ich z úst len pri čistení. Týmto spôsobom si na nový chrup zvyknete najrýchlejšie. Neskôr je vhodné zubnú náhradu na noc z úst vyberať, aby sa sliznica mohla zregenerovať.
- Na začiatku používania zubnej protézy uprednostnite skôr mäkkú stravu a nadrobno nakrájané kúsky potravy. Pri hryzení dbajte na rovnomerné zaťaženie oboch strán náhrady, aby nedošlo k jej vychýleniu, čo by mohlo spôsobiť poranenie ďasna.
- Počiatočné problémy s dávivým reflexom môžete potlačiť cmúľaním tvrdých cukríkov, čím sa zníži nepríjemný pocit z nadmernej tvorby slín.
- Rozprávanie s umelými zubmi si precvičte pred zrkadlom. Správnu výslovnosť si rýchlo osvojíte čítaním nahlas.
- Predtým než začnete hovoriť alebo jesť, naprázdno prehltnite, aby sa umelý chrup dostal do optimálnej polohy a bol pripravený na použitie.
- Dávajte pozor na horúce pokrmy a tekutiny. Umelé zuby znižujú citlivosť ústnej dutiny a ľahko môže dôjsť k popáleniu mäkkých tkanív v ústach a na lícach.
- Nesnažte sa umelé zuby svojpomocne opravovať ani vylepšovať. Všetky problémy spojené s používaním zubnej náhrady konzultujte so svojím stomatológom. Aj v prípade, že s protézou nemáte žiadne ťažkosti, nechajte si umelý chrup raz alebo dvakrát ročne skontrolovať zubným lekárom.
- Stabilitu a vlastnosti celkovej snímateľnej zubnej náhrady môžete výrazne zlepšiť pomocou špeciálneho fixačného krému. Ten sa nanáša na očistenú a vysušenú zubnú náhradu. Funkciou krému je vyplniť priestor a zahladiť medzery medzi sliznicou a umelým chrupom.
Starostlivosť o umelé zuby
Starostlivosť o umelé zuby je podobná ako o prirodzený chrup. Najdôležitejšie je zubnú náhradu udržiavať čistú – po každom jedle si vypláchnite ústa vlažnou vodou a aspoň raz denne, ideálne večer pred spaním, umyte náhradu prúdom vody a vlhkou mäkkou kefkou z nej odstráňte povlak a zvyšky jedla. Na čistenie umelých zubov používajte iba špeciálne produkty na to určené. Na dôkladnú dezinfekciu a hygienickú čistotu zubnej náhrady je vhodné pravidelne používať aj špeciálne čistiace tablety rozpustné vo vode.
Nepoužívajte tvrdú kefku ani abrazívne či chemické prípravky, ktoré by mohli jej povrch poškodiť. Na poškriabanom povrchu zubnej náhrady sa ľahko usádza mikrobiálny povlak, ktorý je príčinou zápalov a chorôb ústnej dutiny.