06.08.2024

Trápenie s odumretým zubom a možnosti jeho liečby

odumrety zub

Chrup je živou súčasťou ľudského organizmu. Skladá sa z troch častí – zubnej skloviny, dentínu a vlákniny, čo je buničina v zuboch, v ktorej sú uložené nervy a krvné cievy. V momente, keď dôjde k umŕtveniu zuba, stáva sa tento zub neživotaschopným, pretože sa doň nedostáva krvný tok. Zvyčajne je to spôsobené poškodením nervov, respektíve ich odumretím.

Čo robiť v prípade, že zub odumrel? Možno ho zachrániť alebo je odsúdený na vytrhnutie?

Príznaky mŕtveho zuba

Mŕtvy zub spoznáte na základe niekoľkých prejavov. K najtypickejším príznakom toho, že zub odumrel, patria:

  • strata citu v zube – nervové zakončenia v mŕtvom zube už nie sú aktívne, v dôsledku čoho sa stráca cit na rozpoznanie teplých a chladných podnetov,
  • zmena zafarbenia zuba – strata vitality v zube a nedostatok živín sa prejavujú zmenou jeho farby – mŕtvy zub získava nepekný sivý, hnedastý až čierny nádych,
  • špecifický zápach odumretého zuba (halitóza) – hnis v odumretom zube a plyny, ktoré vznikajú ako produkt baktérií, prejavujú sa nepríjemným zápachom z úst,
  • intenzívna bolesť – keď nervy odumierajú, môžu niektorí pacienti pociťovať silnú bolesť,
  • opuch ďasien okolo mŕtvych zubov,
  • bakteriálna infekcia – môže viesť až k vytvoreniu abscesu, ktorý sa prejaví ako pupienok na ďasne.

Príčiny odumretia zuba

K najčastejším príčinám odumretia zuba patria zranenie alebo trauma spôsobená pádom. Je bežné, že si pacient po zranení najskôr nevšimne, že mu zub praskol, až kým nezačne cítiť veľkú bolesť. Pritom stačí drobná prasklina v zube, ktorá dovolí baktériám v ústach preniknúť do zubnej drene a nervov, čo následne vedie k vzniku infekcie a odumretiu zuba.

Trauma môže spôsobiť prasknutie krvných ciev, čím sa náhle zníži alebo celkom preruší prívod krvi do zubnej drene, čo vedie k odstaveniu zuba od prísunu živín a kyslíka, ktoré sú preň nevyhnutné.

Príčinou mŕtveho zuba je aj zubný kaz, ktorý je spôsobený nesprávnou dentálnou hygienou. Stačí, že kaz prenikne hlboko do zuba, baktérie z úst vstúpia do zubnej drene a nervov, čo spôsobí, že sa nervy nakazia a následne odumrú.

Nezanedbateľnou príčinou mŕtvych zubov je aj brúsenie zubov.

Ako určiť, že zub je mŕtvy?

Ak spozorujete akékoľvek z vyššie spomenutých príčin a prejavov mŕtveho zuba, na nič nečakajte a čo najskôr navštívte odborníka. V prípade, že je zub inak zafarbený, stomatológ vie okamžite určiť diagnózu a následný postup. Nápomocný je i röntgen chrupu, ktorý presne definuje rozsah poškodenia zubnej drene a nervov, v dôsledku čoho zubný lekár navrhne vhodné ošetrenie zuba.

Liečba mŕtvych zubov

Platí, že mŕtvy zub musí byť ošetrený ihneď po odhalení diagnózy. Odďaľovanie riešenia tohto závažného zdravotného problému môže mať za následok šírenie baktérií z postihnutého zuba a spôsobiť ďalší zubný kaz aj v susedných zuboch. Neliečený mŕtvy zub môže spôsobiť aj poškodenie čeľuste a ďasien.

Existujú dve možnosti liečby mŕtveho zuba

  • Výplň koreňových kanálikov – pri výplni koreňového kanálika sa odstraňuje buničina, nervy, infikované tkanivo a dutina sa pred vyplnením biologicky kompatibilným materiálom dôsledne vyčistia. Následne je poškodený zub poriadne utesnený, aby sa zabránilo akejkoľvek reinfekcii. Na výplň koreňového kanálika sa zvykne nasadiť zubná korunka, najmä v prípadoch odumretých stoličiek, ak mali veľkú výplň alebo bola ich sklovina silno poškodená. Ak nie je potrebná korunka, stomatológ vám odporučí použiť porcelánovú fazetu, ktorú prispôsobí prirodzenej farbe zvyšku chrupu. Najmä v prednej časti úst je to časté riešenie. 
  • Extrakcia – v niektorých prípadoch, keď je zub veľmi poškodený, je jediným uspokojivým riešením extrakcia. Po vytiahnutí môže byť zub nahradený mostíkom, zubným implantátom alebo náhradou chrupu.

Bielenie mŕtveho zuba

V porovnaní so živými zubmi, ktorých sfarbenie je na povrchu zubnej skloviny, mŕtvy zub sa sfarbuje zvnútra. Z koreňov a zubných nervov už do zuba neprichádzajú živiny, čo spôsobuje postupné stmavnutie odumretého zuba. Aj tento zub však možno vybieliť zvnútra za pomoci materiálov s obsahom peroxidu vodíka. Dôležité je prebrať to so stomatológom alebo dentálnym hygienikom a zvážiť všetky riziká. Mŕtvy zub je čoraz slabší a bielenie ho môže ešte viac ohroziť, preto je akýkoľvek zásah rizikový.

Ani vybieliť farbu odumierajúceho zuba zvonku prostredníctvom bieliacich pást, pásikov a gélov nesplní požadovaný efekt, keďže podobné prípravky účinne bielia iba živé zuby – okrem mŕtvych zubov nedokážu vybieliť ani plomby alebo porcelánový chrup. Jediným riešením, ako docieliť efekt vybielenia, je práve porcelánová fazeta, ktorá sa dá farebne prispôsobiť zvyšku zdravého chrupu.

Ako predchádzať odumretiu zuba?

  • Vhodná ústna hygiena – čistenie správnou zubnou kefkou minimálne dvakrát denne.
  • Používanie dentálnej nite a medzizubnej kefky aspoň raz za deň. 
  • Pravidelné preventívne stomatologické prehliadky – aspoň raz za pol roka, čo je garanciou, že prípadné zubné problémy sa odhalia včas, respektíve sa predíde ich vzniku.
  • Pri kontaktných športoch noste vždy chrániče úst – je možnosť požiadať stomatológa o vytvorenie špeciálneho chrániča na vašu mieru.
  • Jedzte zdravo a vyhýbajte sa jedlám a nápojom s vysokým obsahom cukru.
  • Po jedle pite veľa vody, aby ste si prirodzene vypláchli ústnu dutinu – je to jednoduchý spôsob, ako z úst odplaviť baktérie.
  • Akékoľvek zranenie, ktoré by mohlo viesť k odumretiu zuba, bezodkladne konzultujte s odborníkom.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám