20.05.2024

Stop kazom na mliečnych zuboch: Poradíme vám, ako ich zastaviť!

kazy v mliecnych zuboch

Mliečne zuby sa kazia a mnohí rodičia si myslia, že je to celkom v poriadku. Veď predsa vypadnú a nahradia ich zuby trvalé! Ale pozor, kvalita mliečneho chrupu do veľkej miery ovplyvňuje stav chrupu dospelého.

Dajte si pozor na zbytočné kazy mliečnych zubov. Ako na to? Čítajte a dozviete sa.

Začnite prvým prerezaným zubom

Pýtate sa, ako nezanedbať mliečne zuby a nebáť sa o budúci trvalý chrup vášho dieťaťa? Stačí sa začať o detské zuby starať ihneď, ako sa prereže prvý zúbok. Dôležitá je správna starostlivosť a zubné preventívne prehliadky, ktoré mnohokrát odhalia zubné problémy v zárodku. V prípade, že už dieťa bolesťami zuba trpí, na nič nečakajte a nepodceňte situáciu – nutné je rýchlo vyhľadať odbornú pomoc.

Zubný kaz na mliečnych zuboch

Mýtus, že mliečne zuby si nevyžadujú extra starostlivosť, nieto ešte dohľad stomatológa, je dávno prekonaný. Jeho počiatky siahajú do minulosti, kedy sa kazy na detskom chrupe príliš neošetrovali. Dnes už ale vieme, že mliečne zuby sú veľmi dôležité pre vývoj reči, z dôvodu správneho prerezania trvalého chrupu aj pre správny rast sánky a čeľuste. Preto je nutné ošetriť všetky zubné problémy už v detskom veku – kaz totiž môže ovplyvniť rozmery zubov, zapríčiniť ich vypadnutie, ale aj opuchy, zápal a rozšírenie infekcie do celej ústnej dutiny.

Prečo vzniká kaz v detskom chrupe?

Zubný kaz spôsobujú baktérie, ktoré sa v ústach rozšíria viacerými spôsobmi:

  • sladkosti a ich prehnaná konzumácia sú najbežnejšou príčinou vzniku zubného kazu u detí – k najnebezpečnejším pochutinám patria cukríky, čokoláda, keksy, zmrzlina a sladené nápoje;  
  • nedostatočná zubná hygiena, respektíve nesprávny spôsob čistenia zubov – v dôsledku toho vzniká zubný povlak a neskôr zubný kaz;
  • krivé zuby je náročnejšie čistiť – u detí je väčšia šanca to v rámci pravidelných prehliadok včas podchytiť a dohliadnuť na správne prerezanie chrupu.

Pravidelná starostlivosť o mliečne zuby

Starostlivosť o zuby musí byť pravidelná a dieťa k nej má byť vedené od útleho detstva. Prvú zubnú kefku zabezpečte hneď po prerezaní prvého mliečneho zuba. Vhodná je kefka s jemnými, mäkkými štetinkami, ktorá chrup dieťatka nepodráždi. Dôležité je zuby čistiť každé ráno, večer a tiež pred poobedňajším spánkom. Dbajte na to, aby ste dôkladne vyčistili nielen zúbky, ale aj ďasná a jazyk.

Staršie deti veďte k samostatnosti, avšak nezabúdajte im zuby na záver vždy dočistiť (odporúča sa deťom dočisťovať zuby do 12 rokov, a to aspoň raz denne – ideálne večer pred spaním).

Čím je zubov viac a čím je dieťa staršie, tým viac je nutné, aby si čistilo aj medzizubné priestory a medzery medzi zubami. Používať môžu zubnú niť alebo detské medzizubné kefky. Po večernom vyčistení zubov nech už deti nič nejedia a nepijú – týka sa to detí, ktoré už na noc (či počas noci) nepijú mlieko.

Vhodné zubné pasty pre deti

Na trhu je dostupných množstvo detských zubných pást, ale ako sa v nich vyznať a zvoliť tú najlepšiu? Aby bola ochrana detského chrupu čo najvyššia, siahnite po pastách s obsahom fluoridov. Fluoridy posilňujú sklovinu a zvyšujú jej odolnosť. Odporúčané množstvo fluoridov v zubných pastách pre deti do 6 rokov je 1000 ppm a pre staršie detí je to množstvo 1450 ppm. 

Aké množstvo zubnej pasty má byť na kefke?

Rovnako dôležité, ako vybrať si kvalitnú kefku a pastu, je aj správne dávkovanie zubnej pasty. Množstvo pasty závisí od veku dieťaťa:

  • od prvého zúbka do 2 rokov stačí množstvo pasty o veľkosti zrnka ryže,
  • od 2 do 6 rokov dávkujte veľkosť ako hrášok,
  • deťom starším ako 6 rokov vytlačte pastu po celej dĺžke kefky.

Deti predškolského veku, respektíve prváci a starší môžu po odporúčaní lekárom používať aj fluoridový gél – pri nízkom riziku kazu stačí jedenkrát mesačne, pri vysokom riziku kazu aj raz týždenne. Po aplikácii gélu sa odporúča hodinu nejesť a nepiť.

Pravidelné preventívne prehliadky u detí

Ako zastaviť kazy na mliečnych zuboch? Jednoducho, stačí pravidelne navštevovať zubára.

Prvú návštevu stomatológa by ste mali s vaším drobcom stihnúť po prvom roku života, avšak rozhodne sa nebojte a choďte sa ukázať aj skôr – hneď po prerezaní prvých zúbkov.  Úvodné prehliadky slúžia predovšetkým na oboznámenie dieťaťa s prostredím a odbúranie strachu. Dieťatko je vedené k tomu, aby na požiadanie otvorilo ústa a nechalo doktora prezrieť jeho zúbky. Taktiež sa kontrolujú ďasná, postavenie mliečneho chrupu a prerezávanie zubov. Rodičia dostanú inštrukcie, ako zúbky dieťaťu správne čistiť a ako často s ním majú chodiť na prehliadky – odporúčajú sa dve preventívne návštevy stomatológa ročne. Staršie deti by nemali zanedbávať ani profesionálnu dentálnu hygienu.

Pečatenie detského chrupu

Obľúbeným spôsobom stomatológov a rodičov, ako ochrániť detský chrup pred vznikom zubných kazov, je pečatenie zubov. Ide o zaliatie žuvacích plôšok zadných zubov pečatidlom, vďaka čomu sa vytvorí bariéra, ktorá zabraňuje prístupu baktérií k povrchu zuba. Pečatenie sa môže vykonávať v mliečnom chrupe na stoličkách a v trvalom chrupe na črenových zuboch a stoličkách, a to do dvoch rokov od prerezania. Je to bezbolestné ošetrenie, ktoré dokáže zuby chrániť 4 a viac rokov.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám