10.03.2025
Starostlivosť o otvorený zub. Ako predísť komplikáciám?

Aké kroky podniknúť, ak je zub otvorený po zákroku alebo pre úraz? Poradíme, aké hygienické návyky sú kľúčové pri ochrane zuba pred baktériami. Rozoberieme, ako dlho môže byť zub bezpečne otvorený a kedy je nevyhnutné vyhľadať zubára.
V článku nájdete praktické rady na zvládnutie tohto stavu. Zameriame sa najmä na správnu starostlivosť o otvorený zub, aby sa predišlo vzniku infekcií a iným komplikáciám.
Starostlivosť o otvorený zub
Ako dlho môže byť zub otvorený a čo robiť na jeho ochranu? V zásade platí, že nech je dôvod otvorenia zuba akýkoľvek, neodporúča sa ponechať ho otvorený viac ako 24 hodín. V opačnom prípade hrozí riziko infekcie. Po odznení zápalu by mal byť zub štandardne ošetrený a vyplnený koreňovým materiálom.
Dôvody na ponechanie otvoreného zuba
Môže sa stať, že stomatológ ponechá zub otvorený, a to z dôvodu, že z neho vyteká hnis. Po odznení najsilnejšieho zápalu je však nevyhnutné zub definitívne uzatvoriť. Následne sa musia dôsledne vypláchnuť kanáliky a prebehne kompletná dezinfekcia ústnej dutiny.
Po čistení kanálikov rátajte so zvýšenou citlivosťou a miernou bolesťou zuba, ktorá by však mala sama odznieť do niekoľkých dní.
Endodoncia ako spôsob čistenia otvoreného zuba
Zub oslabený a otvorený v dôsledku zubného kazu môže spôsobiť veľké problémy, preto je nutné ho správne a včas ošetriť. Ak sa pýtate, ako čistiť otvorený zub, odpoveďou je profesionálna pomoc. Vhodným spôsobom je zubná endodoncia, ktorej primárnym cieľom je:
- komplexné ošetrenie zubnej drene a koreňových kanálikov,
- odstránenie príčiny zápalu,
- šanca na záchranu a ponechanie zuba,
- predchádzanieextrakcii zuba.
Čo je endodontické ošetrenie?
Ide o celkové ošetrenie koreňových kanálikov zuba v prípade, že zubný kaz už prenikol z korunky k zubnej dreni a poškodil ju. Endodonticky ošetrený zub je pomerne krehký, preto je odporúčané ošetriť ho keramickou, respektíve kovokeramickou korunkou. Zubná endodoncia je odporúčaná aj v prípade úrazov, ktoré spôsobili traumatické poškodenie zuba, ak došlo k štrukturálnemu narušeniu a otvoreniu dreňovej komory. K endodoncii sa pristupuje tiež v prípade zachovania pilierov pod protetické práce.
Nutnosť a náročnosť endodoncie
Endodoncia patrí k náročným stomatologickým zákrokom, ktoré vyžadujú čas, odbornosť a skúsenosti. Štandardné endodontické ošetrenie zahŕňa jednu, maximálne dve návštevy zubnej kliniky. Pri prvom ošetrení sa spriechodnia zubné kanáliky, dezinfikujú sa a do ústnej dutiny sa aplikuje vložka s obsahom vápnika. Druhé endodontické sedenie má za cieľ uzavrieť kanáliky, aby nedošlo ku kontaminácii baktériami z ústnej dutiny.
Priebeh endodontického ošetrenia
- Bezplatná stomatologická konzultácia je prvým krokom k úspešnému riešeniu problému s otvoreným zubom.
- Diagnostika problému a návrh liečby vzhľadom na rozsah a bolestivosť zubného zápalu.
- Anestézia – endodontické ošetrenie prebieha v lokálnej anestézii, aby sa eliminovalo riziko bolestivosti počas zákroku.
- Odstránenie kazu ako najbežnejšej príčiny infekcie zubných tkanív. V prípade zapálenej zubnej drene do nej kaz často hlboko zasahuje – v takom prípade je potrebné pred ošetrením kanálikov najprv dôkladne odstrániť kaz.
- Čistenie a dezinfekcia koreňového kanálika – základom je dôsledná dezinfekcia a vyplnenie kanálikov, čím by sa malo predísť vzniku ďalšieho zápalu a prípadnému otvoreniu zuba.
- Mikroskopické vyšetrenie zubných kanálikov – vďaka špecializovanému stomatologickému mikroskopu sa úspešnosť pri náročných ošetreniach zubného kanálika znásobuje. Mikroskopom možno nahliadnuť priamo do epicentra zubného problému, čo pomáha stomatológovi dobre vidieť aj okolie problematického zuba. Takéto vyšetrenie je zárukou najefektívnejšej liečby.
Bezplatná konzultácia o endodoncii
Všetko dôležité o zubnej endodoncii na našej klinike sa dozviete v rámci bezplatnej úvodnej konzultácie. Zavolajte alebo vyplňte objednávkový formulár a dohodneme sa na termíne stretnutia. Naši odborníci a personálne koordinátorky zodpovedia všetky vaše otázky o zubnej endodoncii aj o tom, ako sa starať o otvorený zub.