21.02.2024
Sanácia chrupu
Termín sanácia sa vyskytuje v rôznych odvetviach. Vo všeobecnosti označujenápravu nežiaducich pomerov, podmienok, prostredia a pod., inak povedané ozdravenie.
V medicíne ide o uzdravenie, respektíve vyliečenie.
Štandardná sanácia chrupu v celkovej anestézii
Kompletná sanácia chrupu v celkovej anestézie je zákrok, pri ktorom stomatológ vykoná všetky naplánované úkony. Cieľom tohto zákroku je, aby sa pacient zobudil ideálne s kompletne ošetreným, respektíve zrekonštruovaným chrupom bez zbytočnej bolesti a strachu zákroku.
Sanácia chrupu v lokálnej anestézii
Prípadne je možná sanácia s použitím lokálnej anestézie, kedy dochádza k lokálnemu (čiastočnému) znecitliveniu časti ústnej dutiny. Na rozdiel od celkovej anestézie je pacient pri plnom vedomí, avšak nepociťuje žiadnu bolesť.
Spôsoby sanácie chrupu
Priebeh sanácie chrupu ovplyvňuje miera poškodenia zubov. Pokiaľ je zubným kazom narušená nielen sklovina, ale aj zubovina, je nutné tento defekt opraviť a doplniť poškodené tkanivo výplňou.
V súčasnosti sú dostupné výplne z rôznych materiálov. Najčastejšie používané sú fotokompozitné materiály a skloionomerné cementy – tzv. biele výplne. Tieto výplne umožňujú zachovať väčšie množstvo zdravého tkaniva, než tomu bolo v minulosti pri používaní amalgámových výplní. Amalgám sa totiž neviaže priamo na zubné tkanivo, preto sa musí operovať viac zubného tkaniva.
V prípade, že nie je zubný kaz odhalený včas, môže prenikať do zubnej drene a vyvolať zápal ústnej dutiny. Pacient to zistí tak, že zub ho začne bolieť. Vtedy na rad prichádza endodontické ošetrenie chrupu – vyšetrenie zubných kanálikov, čo je náročnejší zásah do zubu. Prebieha v niekoľkých krokoch ako štandardná sanácia zubu plombou a je finančne náročnejší. Rizikom sú aj prípadné ďalšie komplikácie, ktoré môžu nastať po úkone.