18.10.2022

Rýchla pomoc pri pulzujúcej bolesti zubov

pulzujúca bolesť zubov

Máločo vie tak potrápiť, ako keď bolia zuby. Vtedy prestáva všetko ostatné existovať a sústredíme sa len na to, ako to zastaviť.

Ako sa vyrovnať so silnou pulzujúcou bolesťou v ústnej dutine a potlačiť ju? Dá sa to zvládnuť aj bez zubára?

Najčastejšie príčiny bolesti zubov

Zuby nás bolia z rôznych dôvodov. Najčastejšou príčinou je zubný kaz, ktorý ak sa nelieči, zub rozkladá a oslabuje, až bolesť zasiahne zubné nervy a je to na nevydržanie.

Bolesti zubov však spôsobujú aj rôzne infekcie v ústach, zubné abscesy a zápaly ďasien. Niekedy nás bolí aj zub múdrosti, vypadnutá plomba či nevyčistené zvyšky jedla v medzizubných priestoroch.

Veľká, doslova pulzujúca bolesť zubov, ktorá vystreľuje do viacerých zubov súčasne a skutočne sa nedá ignorovať, vzniká najčastejšie pri zápaloch zubnej drene. Keďže vtedy bolí mnoho zubov naraz, veľakrát nepoznáme pôvodcu bolesti. To dokáže určiť jedine stomatológ po vyšetrení.

Ako utlmiť pulzujúcu bolesť zubov doma?

Na veľkú bolesť zubov zaberú aj voľne dostupné analgetiká s účinnými látkami, ako paracetamol alebo ibuprofen. Dôležité je vždy dodržiavať odporúčané dávkovanie a v prípade, že lieky nezaberajú, hneď vyhľadať lekársku pomoc.

Vždy, keď siahnete po tomto riešení, majte na pamäti, že ide len o dočasné utlmenie, nie o liečbu. Žiadne lieky, ktoré si „naordinujete“ sami, by sa nemali užívať dlhodobo, tobôž nie na bolesť zubov, pretože môže indikovať vážnejšie zdravotné problémy, ktoré je nutné včas konzultovať s odborníkom. Platí, že lieky od bolesti iba prekrývajú skutočný problém.

Okrem liekov „prvej pomoci“ môže pomôcť aj studený obklad alebo odvar z byliniek. Aké ďalšie spôsoby boja proti pulzujúcej bolesti zubov ešte poznáme?

Domáce recepty na bolesť zubov

Studený obklad – slúži na okamžité zmiernenie bolesti. Je potrebné ho prikladať k boľavému miestu v pravidelných intervaloch (asi každých 15 minút, respektíve keď už nie je obklad chladivý).

Liečivé masti – zaručia znecitlivenie boľavého miesta, najmä mastičky s obsahom benzokaínu, ktorý však nie je vhodný pre deti. 

Klinčeky – potláčajú bolesť zubov, keďže pôsobia ako analgetikum – znecitlivia podráždenie. Buď si z rozmočených klinčekov pripravíte pastu, ktorou si boľavý zub potriete, alebo ju vložte do prázdneho čajového vrecka a žujte či cmúľajte. Opäť sa to neodporúča deťom, pretože by mohli klinčeky prehltnúť. 

Slaná voda – prepláchne ústnu dutinu, čím zabraňuje šíreniu baktérií a napomáha znižovať zápal. Účinne sa tým tiež odstránia zvyšky jedla z malých medzizubných škár.

Šťava z cesnaku – účinkuje ako dezinfekčný prostriedok a pôsobí na stlmenie bolesti zubov. Aminokyselina alicín, ktorú cesnak obsahuje, má antibakteriálne účinky a zabíja baktérie v ústnej dutine, ktoré často bolesti zubov spúšťajú.

Mätový čaj – cmúľanie vrecúšok čaju s mätou pomáha zmierniť bolesť zubov. Mäta obsahuje antibakteriálne a antioxidačné zložky a pôsobí mierne znecitlivejúco. 

Prevýšenie – niekomu pomáha na tlmenie bolesti zubov, keď si podloží hlavu a dá ju do vyvýšenej polohy. Minimálne sa tak lepšie zaspáva.

Kedy je nutná návšteva zubára?  

Ak bolesť nepoľavuje a sprevádza ju aj začervenanie a opuchnutie tváre, prípadne sa to skombinuje so zvýšenou teplotou, už na nič nečakajte a vyrazte do zubnej ambulancie.  

Alebo sa riaďte základným pravidlom, že ak vás zuby bolia dlhšie, ako dve noci po sebe a žiadne lieky ani babské recepty na bolesti zubov už neúčinkujú, navštíviť zubára je nutné čím skôr. Všetky domáce metódy totiž iba odďaľujú skutočné riešenie a len zákrok stomatológa je reálnou a pomocou.

Prevencia je najlepší liek na boľavé zuby

Najlepším liekom na všetky choroby je prevencia. Pri zuboch to platí dvojnásobne. Je rozhodne lepšie problémom predchádzať, ako riešiť nepríjemné následky. Udržať si zdravie zubov a ústnej dutiny pritom nie je nič zložité, zvyčajne stačia každoročné preventívne prehliadky a poctivá ústna hygiena – domáca aj profesionálna. 

Správna hygiena zubov doma je nevyhnutnosťou – zuby si je nutné umývať aspoň dvakrát do dňa, v ideálnom prípade po každom jedle a nezabúdajte ani na dôkladné vyčistenie medzizubných medzierok správnymi kefkami či dentálnou niťou.

Majte na pamäti, že pravidelná návšteva zubného lekára dokáže odhaliť aj ťažkosti v zárodku, o ktorých vôbec netušíte a ich včasná liečba zabezpečí, že sa predíde väčším problémom do budúcna. 

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám