09.08.2024

Pečatenie zubov

pečatenie zubov

Pečatenie zubov je bezbolestný úkon, ktorý slúži ako prevencia vzniku zubného kazu u detí. Ide o jednoduchú procedúru, ktorá mnohým ušetrí starosti s bolesťou z pokazeného chrupu.

Čo je pečatenie zubov?

Pečatenie chrupu slúži ako ochrana detských zubov. Na zuboch vytvára ochranný štít, ktorý bráni prieniku zvyškov jedla a baktérií do drobných zárezov na zuboch. Ide o bezbolestný a pomerne rýchly zákrok, pri ktorom sa na žuvacie plôšky zadných zubov nasadzujú tzv. pečatidlá.

Postup pečatenia chrupu

Pečatenie slúži ako efektívna preventívna procedúra. Ide o bezbolestný neinvazívny stomatologický zákrok, počas ktorého sa detský zub zaleje ochranným pečatidlom. Je nutné najprv dôkladne vyčistiť žuvaciu plochu zuba. Na žuvaciu plochu sa aplikuje kyselina fosforečná, ktorá spojí zubnú sklovinu s pečatiacou hmotou. Po niekoľkých sekundách sa kyselina z chrupu opláchne a detský zub sa zaleje pečatidlom. Pečatenie trvá niekoľko minút – po zákroku zub nie je citlivý ani boľavý. Dieťa môže prakticky okamžite po pečatení zubov bez problémov piť a jesť.

Farebná škála pečatidiel je široká – odtieň pečatidla zvyčajne zodpovedá odtieňu zubov malého pacienta.

Ako dlho vydrží pečatenie zubov?

Pečatidlo dieťaťu vydrží v priemere od 3 do 6 rokov. Je nutná pravidelná kontrola pečatidiel stomatológom – odporúča sa minimálne raz za pol roka. V niektorých prípadoch sa môže stať, že pečatidlo začne odpadávať, čo je viditeľné aj voľným okom. Vtedy je potrebné okamžite navštíviť zubného lekára, ktorý v prípade potreby pečatidlo obrúsi, respektíve nanesie ho na zub nanovo.

Zuby vhodné na pečatenie

Pečatenie nie je vhodné pre každého detského pacienta. Základnou podmienkou možnosti pečatenia zubov je zdravý trvalý chrup – pečatidlá sa aplikujú iba na zuby bez kazov, a to na stoličky a črenové zuby. Pečatidlá sa nasadzujú na zuby, ktoré majú na povrchu dostatočne hlboké jamky a zárezy. Inak hrozí, že pečatenie nebude účinné a neprinesie želané výsledky, teda ochranu detského chrupu.

Zuby napadnuté zubným kazom sa nepečatia – keby sa zapečatil zub s kazom, ten by mohol naďalej rásť, až by hrozilo napadnutie zubnej drene a zápal. V prípade, že ide o malý kaz, možno ho zaplombovať a následne zapečatiť zdravú časť zuba. Ak ide o veľké kazy, ktorých plomba zaberá celú žuvaciu plochu, nie je priestor na pečatenie.

Ideálny čas na pečatenie zubov

Odporúčaný čas pečatenia zubov u detí je v rozpätí od šiesteho do siedmeho roku života dieťaťa. Nutné je, aby už dieťa malo trvalý chrup – zuby sa pečatia hneď po prerezaní. Dôvodom je, že sklovina ešte nie je plne mineralizovaná a protiľahlé zuby k sebe nedočiahnu pri záhryze – neprebieha prirodzené samoočisťovanie chrupu pri žuvaní. Baktérie a povlak tak ostávajú na žuvacej plôške zuba, čím sa tvorí prostredie na vznik zubného kazu.

Niektoré deti, ktoré trpia vysokou kazivosťou zubov, majú zapečatené aj mliečne stoličky (vo veku 3 – 4 roky).

Pečatenie zubov a zubné kazy

Zapečatenie zubov výrazne znižuje ich kazivosť, ale to neznamená stopercentnú imunitu voči baktériám v ústnej dutine. Pečatidlo síce bráni vzniku zubného kazu na žuvacej plôške, ale nie v medzizubných priestoroch. Z toho dôvodu je veľmi dôležité dodržiavať princípy zdravej ústnej hygieny a dbať na správnu techniku čistenia zubov a medzizubných priestorov. Súčasťou dobrej starostlivosti o zapečatený chrup sú tiež pravidelné preventívne prehliadky a profesionálna dentálna hygiena.

Cena pečatenia detských zubov

Cena pečatenia detského chrupu je rôzna v závislosti od stomatologickej kliniky. Na klinike Doktor Martin máme s pečatením zubov bohaté skúsenosti a naši detskí pacienti od nás vždy odchádzajú so spokojným úsmevom plným zdravia.

V prípade záujmu si dohodnite termín pečatenia zubov online, prípadne telefonicky. Kompletný cenník pečatenia zubov nájdete tu.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám