05.03.2024
Návod na domáce bielenie zubov
Krásne biele zuby bez väčšej námahy! Kto by po takých netúžil? Avšak nie všetci sme dostali do vienka žiarivý úsmev bez chybičiek a pre dokonalý chrup musíme čo-to urobiť. Ak aj vy túžite po zdravých bielych zuboch, možností je veľa, stačí si vybrať vhodný spôsob bielenia a pustiť sa do toho. Prinášame vám niekoľko účinných tipov a trikov na domáce bielenie zubov doma bez väčšej námahy. Vyskúšate ich?
Možnosti, ako mať žiarivé biele zuby
Bielenie zubov sa teší čoraz väčšej popularite. Nečudo, že sa radí k najžiadanejším kozmetickým procedúram vôbec. Existuje mnoho spôsobov, ako si zuby vybieliť a tešiť sa z krásneho úsmevu. Od cenovo dostupnejších domácich bielení až po profesionálne bielenie v stomatologickej ambulancii.
Predstavujeme vám najbežnejšie procedúry pre žiarivý biely chrup.
Bielenie zubov v ambulancii
Profesionálne bielenie u zubára, respektíve dentálneho hygienika spočíva v aplikácii účinných bieliacich látok – zväčša v gélovej forme, ktoré obsahujú aj upokojujúce látky na ochranu ďasien a zubov pred poškodením.
Pri tomto ošetrení je efekt vybielenia okamžite badateľný – zuby sú svetlejšie aj o desať odtieňov, avšak výsledný odtieň zubov závisí od pôvodného zafarbenia chrupu.
Domáce bielenie
A ako bieliť zuby doma? Možností je viacero, je iba na vás, či siahnete po overených produktoch na bielenie, ktoré sú dostupné v každej drogérii a lekárni, alebo vyskúšate domáce recepty zo surovín, ktoré určite nájdete vo vašej kuchyni.
Prostriedky na domáce bielenie sú obľúbeným a nenáročným spôsobom, ako mať krajšie a belšie zuby. Môžu obsahovať:
- bieliacu zubnú pastu,
- ústnu vodu na bielenie,
- bieliace pásiky,
- gél, ktorý sa nanáša na zuby,
- ústne aplikátory s gélom,
- žuvačky s bieliacim efektom.
Vo všeobecnosti sú tieto prípravky považované za bezpečné a možno ich použiť aj bez dohľadu stomatológa, avšak iba v prípade, ak vás netrápi žiadny problém s ďasnami, zubami či ústnou dutinou (vtedy je dobré sa o ich používaní napred poradiť s odborníkom). Veľmi dôležité je postupovať pri bielení podľa návodu a neprekračovať dobu pôsobenia gélu. Hneď, ako spozorujete nejaké nežiaduce reakcie (precitlivenosť zubov, ďasien, podráždenosť), konzultujte to s lekárnikom, prípadne svojím zubárom.
Recepty na biele zuby z kuchyne
Čo tak vyskúšať bielenie zubov s použitím domácich surovín? Niekedy stačí citrón, jahody alebo kokosový olej a želaný efekt v podobe krásneho chrupu je na svete. Pozor však na vedľajšie účinky, ktorých rozhodne nie je málo!
Citrónová šťava a sóda
Citrón je zázračné ovocie plné vitamínu C, ktoré skvelo pôsobí na celý organizmus. Aj zubom dokáže pomôcť, dokonca ich vie vybieliť. Ide skutočne o veľmi dostupný spôsob, ako sa priblížiť k vysnívanému chrupu. Jednoduchá príprava „bieliaceho roztoku“, ako aj viditeľné výsledky už po niekoľkých použitiach sú podľa mnohých jasným dôvodom, prečo siahnuť po citróne so sódou.
Čo budete potrebovať? Jedlú sódu a šťavu z citróna, z čoho vám zvykne hustá zmes. Následne si zuby vytvorenou domácou „pastou“ pravidelne čistite a výsledky by sa mali dostaviť veľmi skoro.
Sporná je otázka bezpečnosti tejto metódy bielenia. Jej dlhodobé užívanie môže viesť k poškodeniu zubov, podľa zubárov dokonca škodí už jediné použitie sódy s citrónom. Kyselina a abrazívne látky v nich spôsobujú zvýšenú citlivosť zubov a časom paradoxne aj optické žltnutie vyvolané zmenšovaním hrúbky zubnej skloviny a jej presvitaním.
Jahody so soľou
Jahody a soľ, nie príliš chutná kombinácia, ale na zafarbenie zubov vraj funguje. Pokiaľ ide o vplyv na sklovinu, nie je veľmi šetrnejšia ako prvá metóda, keďže aj jahody obsahujú kyseliny a soľ zasa abrazívne zložky.
Obdobný je tiež postup prípravy „bieliaceho prípravku“ a postup nanášania na zuby. Jahody roztlačíte a spolu so soľou zmiešate. Vzniknutou kašou si zuby pravidelne umývajte, prípadne nechajte zmes na zuboch niekoľko minút pôsobiť.
Napriek všetkému je táto verzia o čosi menej agresívna, nakoľko kyseliny v jahodách nie sú také silné a soľ je mäkšia ako sóda, no pri dlhodobom používaní si koledujete o nenávratné poškodenie zubnej skloviny.
Kokosový olej
Tento spôsob domáceho bielenia zubov je najnovší, avšak čoraz obľúbenejší. Kokosový olej totiž obsahuje cenné enzýmy, ktoré zastavujú rast streptokokov a pomáha v boji proti kvasinkám. Možno ho kombinovať s bežnou ústnou hygienou a každodenným čistením zubov, keďže ide o najšetrnejší, ale aj najmenej účinný spôsob bielenia. Ani streptokok a ani kvasinky totiž nevplývajú na zafarbenie zubov.
Použitie kokosového oleja však chrupu nijako neškodí, neobsahuje totiž nijaké kyseliny či abrazíva, ale rovnako platí, že tuk zuby vybieliť nedokáže.
Dobrá rada na záver
Namiesto experimentov s domácim bielením zubov vám rozhodne odporúčame navštíviť našu ambulanciu a nepokúšať na sebe efekt (najmä z dlhodobého hľadiska) škodlivých kombinácií surovín na bielenie zubov.