17.01.2025
Najčastejšie príčiny bolesti zubov v tehotenstve a účinná prevencia
Tehotenstvo je krásne, ale bez pochýb aj veľmi náročné obdobie v živote ženy. Priebeh tehotenstva býva sprevádzaný mnohými zmenami vo vnútri aj navonok, pričom často súvisia so zdravotnými komplikáciami.
K rizikovým faktorom gravidity patrí aj zubná starostlivosť. Možno vám nie je jasné, aký je súvis medzi tehotenstvom a zdravými zubmi, ale čudovali by ste sa, ako toto obdobie ovplyvňuje zdravie vašich zubov. Čo robiť, ak vás v tehotenstve trápi bolesť zubov? Aké sú možnosti odbornej stomatologickej pomoci?
Problémy so zubami v tehotenstve
Tehotenstvo vo väčšine prípadov nie je primárnym zdrojom bolesti zubov. Ak si však tehotná žena nedá pozor a zanedbá ústnu hygienu, respektíve prehliadky u zubára, môžu zmeny spojené s tehotenstvom značne urýchliť vznik zubných kazov, prípadne iných ťažkostí.
Príčiny bolesti zubov u tehotných
- Ranné nevoľnosti – žalúdočné šťavy narúšajú zubnú sklovinu, v dôsledku čoho sa zhoršuje jej stav.
- Hormonálne zmeny – môžu byť príčinou opuchu a zvýšenej krvácavosti ďasien.
- Zmena stravovacích návykov – tehotenské chute na rôzne sladkosti a kyslé jedlá tiež vplývajú na zdravie chrupu.
- Zanedbaná starostlivosť o zuby podporuje vznik zubného kazu a hromadenie povlaku, čo následne vyvoláva ďalšie komplikácie v ústnej dutine.
Domáca liečba bolesti zubov počas tehotenstva
Domáca liečba bolesti zubov by mala byť prvou, rozhodne však nie jedinou možnosťou, ako si uľaviť od nepríjemností so zubami počas tehotenstva. Zväčša ide len o tlmenie bolesti, nie riešenie problému. Najdôležitejšie je odstrániť príčinu bolesti, čo už je práca stomatológa.
V prípade, že nemôžete navštíviť zubného lekára ihneď po prepuknutí bolesti zubov a potrebujete ju aspoň dočasne zmierniť, môžete v tehotenstve vyskúšať studený obklad, ktorý pomáha upokojiť zápal. Naopak, pri bolesti, ktorá je vyvolaná zvýšenou citlivosťou zubov, odporúča sa teplý obklad. Prípadne skúste preplachovanie ústnej dutiny.
Stomatologické riešenie bolesti zubov v tehotenstve
Po prvej domácej pomoci už neradno strácať čas a rozhodne je pri bolesti zubov nutné navštíviť odborníka. Urýchlene si dohodnite termín u svojho stomatológa alebo navštívte zubnú pohotovosť. Je dôležité, aby vás vyšetril profesionál, ktorý po dôkladnom ošetrení určí dôvod aj rozsah zubných problémov. Odstráni bolesť a nastaví vám správnu liečbu, ktorú prispôsobí špecifickým potrebám budúcej mamičky.
Mnoho žien sa návštevy zubára v tehotenstve obáva, pretože sa domnievajú, že by mohli dieťaťu uškodiť. Pravdou však je, že väčšina stomatologických zákrokov je pre tehotné ženy celkom bezpečná. Omnoho väčšie škody v tele budúcej mamy spôsobia neliečené zápaly a silné bolesti zubov, ktoré jej rozhodne nepridávajú na pohode.
Dentálna hygiena v tehotenstve
Mnoho tehotných žien trpí najmä v prvých štádiách gravidity nevoľnosťami, ktoré sprevádza zvracanie. Tým sa výrazne okysličuje prostredie v ústach, čoho následkom je narušenie zubnej skloviny. Zuby sa oslabujú a sú náchylnejšie na vznik zubného kazu a krvácanie ďasien. O to dôležitejšia je správna ústna hygiena. Samozrejmosťou by malo byť po každom zvracaní opakované umytie zubov, prípadne aspoň použitie ústnej vody s fluoridom.
Nezanedbávajte ani dentálnu hygienu na zubnej klinike, ktorou si zaručíte udržiavané ústne prostredie, ale zároveň je to možnosť včas odhaliť prípadné zubné problémy.
Preventívne stomatologické prehliadky gravidnej ženy
V prvom rade svojho stomatológa informujte, že ste v druhom stave, a dohodnite si s ním ďalší postup ošetrení. Počas tehotenstva máte nárok až na dve preventívne zubné prehliadky – prvá preventívna prehliadka by sa mala uskutočniť približne v 12. týždni tehotenstva a druhá prehliadka u zubára sa plánuje na obdobie okolo 28. týždňa gravidity.
Cieľom prvej tehotenskej prehliadky je dôsledné vyšetrenie stavu chrupu s prípadným ošetrením zubného kazu. Neošetrený a pretrvávajúci zubný kaz predstavuje veľké riziko prenosu baktérií do úst dieťaťa, najmä ak matka olizuje cumlík a lyžičku, ktorou kŕmi dieťa, alebo ho bozkáva na ústa. Stomatológ ošetrí aj ďasná, odstráni zubný kameň a s pacientkou preberie domácu starostlivosť o zuby v tehotenstve.
Cieľom druhej preventívnej prehliadky je kontrola chrupu a parodontu, zubný lekár vykoná profesionálnu ústnu hygienu a podá informácie aj o následnej starostlivosti o ústnu dutinu novorodenca a dojčeného bábätka po narodení.