21.03.2024

Kedy je nevyhnutné navštíviť zubnú pohotovosť?

zubná pohotovosť

Keď sa objaví bolesť zubov, nejde o nič príjemné. V niektorých prípadoch je však možné počkať, až odznie sama a nie je nutné vyhľadať pomoc lekára. Inokedy to však bez zubára skrátka nejde. V akých prípadoch je nutné navštíviť zubnú pohotovosť a podľa čoho správne posúdiť, či je potrebný akútny zákrok? 

Nie každá bolesť si vyžaduje akútne ošetrenie

Ak vás bolí zub, nemusí to hneď znamenať zubné problémy. V niektorých prípadoch je to iba dôsledok iných ťažkostí, napríklad prechladnutia či zápalu dutín. Takáto bolesť sa zvyčajne nesústredí na jedno konkrétne miesto a je výrazná najmä pri hryzení. Keď do niekoľkých dní neustúpi, je dobré zájsť na vyšetrenie za svojím všeobecným lekárom.

V zásade však platí, že do ordinačných hodín štandardnej zubnej ambulancie sa dá počkať, pokiaľ nepociťujeme intenzívnu bolesť, ktorá sa v noci nestupňuje. Možno ide o odlomenie zo zuba, vypadnutú výplň či korunku. Nič z toho si väčšinou nevyžaduje okamžitú návštevu pohotovosti a už vôbec nie z dôvodu, že na bežné ošetrenie v týždni sme si jednoducho nenašli čas.

Zubári riešia bolestivé prípady každý deň, najčastejšie hneď ráno, a tak nie je problém sa k nim dostať aj bez objednania a dlhého čakania. Stačí si to len zariadiť a nespoliehať sa na zubnú pohotovosť.

Kedy je nevyhnutná návšteva pohotovosti?

Platí, že zubná pohotovosť sa orientuje predovšetkým na akútne stavy, ale v prípade konzultácie je nápomocná aj pri menej závažných stavoch, ktoré nechceme odkladať či riskovať ich náhle zhoršenie (napríklad počas sviatku či víkendu).

V prípade, že sa rozhodneme zájsť na zubnú pohotovosť, je nevyhnutné rátať s tým, že nejde o štandardné lekárske ošetrenie. Je to základná pomoc, ktorej cieľom má byť zastaviť ostrú, pulzujúcu bolesť a dostať pod kontrolu vážny stav pacienta.

Na pohotovosť patria najmä silné krvácania po vytrhnutí zuba, neustupujúce pulzujúce bolesti, ktoré neutlmili ani lieky, prípadne opuch čeľuste a bolesť zubov po zranení (vybitie alebo poškodenie chrupu pri páde a úraze). 

Návšteva zubára po zákroku na pohotovosti

Po ošetrení na zubnej pohotovosti je dôležité dodržať správny postup, ktorý má nasledovať. Je na ošetrujúcom lekárovi, aby nás oboznámil, čo máme ďalej robiť. Zvyčajne lekár pacientovi odporučí dodržiavať pokojový režim v priebehu najbližších 48 hodín a dôslednú ústnu hygienu. Všetko však závisí od typu vyšetrenia, môže nám poskytnúť aj odporúčania týkajúce sa stravovania a užívania liekov, ako aj ďalší postup liečby – za kým a kedy je treba ísť a podobne.

Keďže ani tá najlepšia zubná pohotovosť neposkytuje komplexnú liečbu a ide iba o prvú pomoc pri problémoch so zubami, následne je vždy dobré, aj keď sa stav pacienta zlepší, navštíviť svojho stomatológa a problém s ním prekonzultovať, respektíve doriešiť.

Ideálny prípad – pohotovosť u vlastného zubára

V súčasnosti je aj na Slovensku viditeľný trend, že štátne aj súkromné zubné ambulancie sa snažia poskytovať zubnú pohotovosť pre svojich pacientov, a to aj počas víkendov a sviatkov. Cieľom je zabezpečiť komplexný servis služieb a maximálny komfort. Predsa len, vedomie, že aj s vylomeným zubom po nehode sa vieme dostať kedykoľvek k svojmu zubárovi, pôsobí upokojujúco. Pomoc lekára, ktorý pacienta dobre pozná a vie nahliadnuť do jeho zdravotnej dokumentácie, sa ukazuje byť adresnejšia a neraz aj účinnejšia. 

Naproti tomu je ošetrenie na klasickej pohotovosti len momentálnym riešením a snahou odstrániť tú najakútnejšiu bolesť, ďalšie kroky liečby sú vždy na našom stomatológovi.

A čo v prípade, že je potrebné prečistiť ranu a skontrolovať pacientov stav aj niekoľko dní po sebe? Je povinný to zabezpečiť náš ošetrujúci lekár, alebo nás jednoducho odkáže na pohotovosť? Všetko to závisí od možností zubnej ambulancie, či vie takéto kontroly zabezpečiť aj počas voľných dní.

Zákroky na pohotovosti hradené poisťovňou

Častou otázkou býva aj to, či zubné ošetrenie na pohotovosti hradí poisťovňa a v akých prípadoch je nutná spoluúčasť pacienta. Pravdou je, že to závisí od toho, či ide o súkromnú pohotovosť, alebo o štátne zariadenie so spoluúčasťou zdravotných poisťovní.

Zdravotná poisťovňa uhrádza ošetrenie alebo jeho časť iba pri dodržaní základnej podmienky – ak pacient v uplynulom roku absolvoval preventívnu zubnú prehliadku. Inak hrozí, že ho ošetria len za plnú sumu bez preplatenia poisťovňou.

Zoznam zubných pohotovostí v Bratislave a Liptovskom Mikuláši

Ak nás prekvapí bolesť zubov a potrebujeme expresnú pomoc aj počas víkendov či sviatkov, väčšina z nás si to namieri na najbližšiu pohotovosť. Najviac možností je prirodzene v našom hlavnom meste – je tu hneď niekoľko zubných pohotovostí, ktoré sú dostupné pre všetkých:

Bratislavská zubná pohotovosť

Bratislavská zubná pohotovosť, spol. s r.o. (LSPP)

Kresánkova 20, 

84105 Bratislava

Tel.: +421 2/392 244 33

Ambulantná pohotovostná služba pre dospelých

Medicínske centrum

Strečnianska 13, 

851 05 Bratislava

Tel.: 02/63 833 000

Poliklinika Ružinov

Ružinovská poliklinika, a.s.

Ružinovská 10, 

820 07 Bratislava

Tel.: 02/48 279 111

Zubná pohotovosť Bratislava

Denta Group s.r.o

Drieňová 38,

821 02 Bratislava

Tel.: +421 2 434 234 33

V Liptovskom Mikuláši, kde taktiež pôsobí zubná klinika Dr. Martin, nájdete Stomatologickú zubnú pohotovosť so sídlom na Školskej ulici 1138/3 – tel.: +421 44 562 00 72.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám