08.10.2019

Cukrovka a starostlivosť o ústnu dutinu: čo potrebujete vedieť?

Cukrovka ovplyvňuje schopnosť tela spracovávať cukor. Všetky živiny sa premieňajú na cukor, čím sa stávajú zdrojom energie.

Pri cukrovke typu 1 nedochádza k tvorbe dostatočného množstva inzulínu – hormónu, ktorý cukor prenáša z krvného obehu do buniek. Pri cukrovke typu 2 telo prestane na inzulín úplne reagovať. V oboch prípadoch je dôsledkom vysoká hladina cukru v krvi, ktorá vedie k problémom so zrakom, nervami, obličkami, srdcom a inými orgánmi.

Čo to ale znamená pre starostlivosť o ústnu dutinu? A čo s tým môžete robiť?

 

Cukrovka vo všeobecnosti

 

Diabetes mellitus, hovorovo nazývaný ako cukrovka, je chronické ochorenie poruchy látkovej premeny. Charakterizuje ju zvýšená hladina cukru v krvi.

Toto ochorenie je veľmi rozšírené a bohužiaľ sa nedá celkom vyliečiť. Diabetikov neustále pribúda, aj medzi mladými ľuďmi, a preto sa cukrovka zvykne označovať ako choroba (niekedy až epidémia) 21. storočia. Pri cukrovke vznikajú akútne a chronické komplikácie spôsobené poškodením malých a veľkých ciev, ako aj nervov.

Cukrovka často spôsobuje poškodenie obličiek, môže viesť až ku slepote, poškodzuje nervy na končatinách, čo má za následok zvýšenie rizika amputácie. Negatívne zmeny na veľkých cievach a tepnách zapríčiňujú, že mozgová príhoda a ischemická choroba srdca sa vyskytujú až trojnásobne častejšie práve u diabetikov.  

 

Cukrovka vo vzťahu k ústnej dutine

 

Pred cukrovkou nie je chránená ani ústna dutina. Ak ju neliečite a trápi vás dlhodobo, významným spôsobom sa to prejaví aj vo vašich ústach a na stave zubov.

Môžete pociťovať nedostatok slín a trpieť pocitom sucha v ústach. Keďže sliny chránia zuby, vystavujete sa tak väčšiemu riziku zubného kazu. Môžu sa vám zapáliť a následne krvácať ďasná, alebo môžete prestať cítiť chuť jedla.

Cukrovka spôsobuje aj horšie a dlhšie hojenie rán, aj tých v ústach, dôsledkom čoho môžete byť náchylnejší na infekcie ústnej dutiny. Pri deťoch trpiacich diabetom platí, že sa im prvé zúbky objavia skôr, než to býva bežné.

Ešte stále sa pýtate, prečo hrozí cukrovkárom väčšie riziko ochorenia ďasien?

 

Baktérie v ústnej dutine a ich vplyv na zuby

 

Krutá pravda je taká, že v ústnej dutine každého z nás sa práve v tomto momente nachádza viac baktérií, ako je ľudí na celom svete. Ak im umožníte, aby sa v ďasnách cítili dobre a neohrozene, výsledkom môže byť paradentóza. Toto chronické ochorenie vám môže úplne zničiť nielen ďasná, ale aj tkanivá, ktoré držia zuby na správnom mieste, ba dokonca aj kosti.

Paradentóza postihuje viac ako 22 % ľudí, ktorým bola diagnostikovaná cukrovka. Najmä so stúpajúcim vekom sa prejavuje nedostatočná kontrola hladiny cukru v krvi a nebezpečenstvo ochorení ďasien výrazne stúpa.

Ako každá infekcia, aj vážne ochorenie ďasien môže viesť k ďalšiemu zvýšeniu hladiny cukru v krvi. O to zložitejšie je potom udržať cukrovku pod kontrolou, náchylnosť na infekcie totiž stúpa ešte viac, organizmus je oslabený a nedokáže účinne bojovať s baktériami, ktoré napadli ďasná.

 

Ako vám pri cukrovke môže pomôcť stomatológ?

 

Mimoriadne dôležité sú pravidelné návštevy stomatológa. Výskum ukazuje, že liečba ochorení ďasien prispieva k lepšej kontrole hladiny cukru v krvi, čím sa veľmi spomaľuje aj postup cukrovky. Dodržiavanie správnej ústnej hygieny je jednoducho kľúčové.

 

Existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť aj vy sami:

  • Kontrolujte si hladinu cukru v krvi.
  • Užívajte lieky na cukrovku podľa predpisu.
  • Zdravšia strava a aktívny životný štýl vám tiež prospejú.
  • Vyhýbajte sa fajčeniu.
  • Ak používate zubnú protézu, každý deň ju umývajte.
  • Čistite si zuby minimálne dvakrát denne mäkkou kefkou a každý deň si čistite aj medzizubné priestory.
  • Pravidelne absolvujte preventívne kontroly.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám