30.07.2024
Ako účinne zastaviť krvácanie ďasien?
Krvácajúce ďasná sú považované za najrozšírenejší zápal v ľudskom tele. Neliečený zápal ďasien môže prerásť až do parodontózy – chronického zápalového ochorenia parodontu.
Ako zastaviť krvácanie ďasien? Stačí prevencia v podobe pravidelnej dentálnej hygieny?
Príčiny krvácania ďasien
Najbežnejšou príčinou zápalu ďasien je zubný povlak, ktorý sa na zuboch tvorí z dôvodu nedostatočnej ústnej hygieny. Na zuboch sa po každom jedle hromadia baktérie, ktoré vytvárajú zubný povlak. Ak sa povlak pravidelne neodstraňuje, spôsobia zápal, začervenanie, opuch a krvácanie ďasien. V prípade, že nie je zubný povlak odstránený primerane a včas, hrozia závažné zdravotné problémy – neraz až paradentóza. Okrem iného zápal ďasien spôsobuje nepríjemný zápach z úst.
Krvácanie ďasien však môže mať aj iné dôvody, ako cukrovka, hormonálne zmeny – krvácanie ďasien v tehotenstve či období puberty, ochorenie pečene, rádioterapia a chemoterapia, podvýživa, nedostatok vitamínu C alebo fajčenie.
Príznaky zápalu ďasien
Baktérie množiace sa v ústnej dutine spôsobujú zubné kazy, ale napádajú aj ďasná. Najviditeľnejším prejavom zápalu ďasien je ich krvácanie. Zapálené ďasná sú boľavé a opuchnuté. Aj preto sa zvykne krvácanie z ďasien považovať za „predzvesť“ vzniku parodontitídy, ktorá často vedie k strate chrupu.
Liečba zapálených ďasien
Liečba zápalu ďasien je pomerne jednoduchá – najdôležitejšie je dbať na dôslednú ústnu hygienu. Pomáha používať doma špeciálne zubné pasty, ktoré sú určené na krvácajúce ďasná, prípadne ústnu vodu na zmiernenie príznakov zápalu ďasien.
Kľúčovú úlohu pri liečbe krvácajúcich ďasien zohráva profesionálna dentálna hygiena, ktorá funguje ako spoľahlivá prevencia vzniku zápalu, ale tiež efektívne lieči už existujúce problémy. Dentálny hygienik, respektíve zubný lekár stanoví presnú liečbu, vďaka ktorej predídete vážnejším ťažkostiam, ku ktorým sa radí aj paradentóza.
Prevencia krvácania ďasien
Prevencia tvorí základ v boji proti krvácajúcim ďasnám. Jedine pravidelné a dôkladné čistenie zubov je garanciou, že v dôsledku parodontitídy neprídete o zuby. V rámci každodennej zubnej hygieny dbajte na:
- pravidelnú výmenu zubnej kefky každé 2 – 3 mesiace, ako aj po prekonaní infekčného ochorenia,
- preplachovanie ústnej dutiny čistou vodou po každom jedle – tým sa riedia kyseliny v ústach a vyplavia sa zvyšky potravy,
- profesionálnu dentálnu hygienu.
6 spôsobov, ako predísť krvácajúcim ďasnám
Pravidelné čistenie zubov
Čistite si zuby aspoň dve minúty, a to minimálne dvakrát denne pomocou manuálnej alebo elektrickej zubnej kefky. Ideálna kefka má malú hlavu s jemnými okrúhlymi štetinami. Zuby príliš nedrhnite ani na ne netlačte – vhodné sú skôr jemné krúživé pohyby.
Používanie zubnej nite
Používanie medzizubnej kefky alebo zubnej nite pomáha odstrániť zvyšky jedla a baktérie spôsobujúce zubný povlak aj z ťažko dostupných miest medzi zubami. Ideálne je použiť zubnú niť vždy predtým, ako si vyčistíte zuby zubnou kefkou.
Výber vhodnej zubnej pasty
Stavte na kvalitné fluoridové zubné pasty, ktoré znižujú tvorbu baktérií zubného povlaku.
Zdravý životný štýl
Nesprávna strava s nedostatkom živín a vitamínov môže spôsobovať oslabenie chrupu, ktorý je následne náchylnejší na vznik zdravotných problémov. Podobne ďasná fajčiarov sú omnoho viac ohrozené infekciou a vznikom zápalu v ústach.
Pravidelné preventívne stomatologické prehliadky
Nečakajte, kým vznikne nejaký problém. Absolvovanie pravidelných prehliadok u stomatológa pomáha odhaliť symptómy ochorenia ďasien skôr, než sa zhoršia a spôsobia závažnejšie ťažkosti.
Poctivá ústna hygiena
Nemenej dôležitá je dentálna hygiena, či už doma, alebo na profesionálnej úrovni. Je nevyhnutné čistiť si zubnú sklovinu aj medzizubné priestory poctivo a pravidelne, iba tak možno účinne predchádzať zubným komplikáciám a krvácaniu ďasien.