10.06.2024

Ako predchádzať zubným kazom? Základom je pravidelná dentálna hygiena

dentalna hygiena

Profesionálna dentálna hygiena je základnou starostlivosťou o chrup. Pomáha účinne predchádzať vzniku zubných kazov aj iných zdravotných ťažkostí.

Ako často je dobré absolvovať na klinike ústnu hygienu? Prepláca ju zdravotná poisťovňa?

Čo je dentálna hygiena?

Poctivo si čistiť zuby – táto nevyhnutnosť je ľuďom vštepovaná od detstva. Napriek tomu sa často stáva (pod vplyvom stresu, nedostatku času či lenivosti), že si zuby nečistia správne, čo vedie k neželaným problémom v ústnej dutine.

Aj preto je doslova nevyhnutnosťou pravidelne absolvovať okrem preventívnych stomatologických prehliadok aj profesionálnu dentálnu hygienu. Tá je pacientovi vykonaná na základe odporúčania zubného lekára, no neraz aj z jeho vlastnej iniciatívy.

Význam dentálnej hygieny od detstva

Starostlivosť o zuby začína prvým mliečnym zubom. Zdravý detský chrup totiž podmieňuje rast a postavenie trvalých zubov, ale ovplyvňuje aj rast čeľuste a sánky. Je nevyhnutné deti od mala učiť správnym návykom – ako často a akým spôsobom si majú čistiť zuby, ale aj celú ústnu dutinu. Samozrejmosťou by mala byť okrem zubnej prehliadky dvakrát ročne aj primeraná dentálna hygiena.

Individuálna ústna hygiena 

Individuálna dentálna hygiena – každodenné čistenie zubov je tým najjednoduchším a najlacnejším spôsobom, ako sa starať o chrup a predchádzať zubným problémom. Efektívne odstránenie zvyškov jedla aj z miest, kam sa štandardná zubná kefka nedostane, je základným predpokladom, že sa nám nebude tvoriť zubný povlak, neskôr aj zubný kameň a kazy. Pri čistení zubov je preto dôležitá nielen správna technika čistenia, ale pozornosť je nutné smerovať aj na medzizubné priestory. Možno ich čistiť medzizubnými kefkami a zubnými niťami, ako aj ústnou vodou. Následne prichádza na rad – aspoň dvakrát do roka – aj profesionálna dentálna hygiena, v rámci ktorej sa zuby pieskovaním a ďalšími technikami účinne zbavia zubného kameňa a vybielia.

Profesionálna dentálna hygiena

  • Vstupné vyšetrenie – zdravotná anamnéza a röntgenová snímka kvôli správnej diagnostike.
  • Klinické ošetrenie – vyšetrenie stavu chrupu, stavu hygieny, parodontu.
  • Odstránenie plaku a zubného kameňa ultrazvukovým prístrojom – nad ďasnom aj pod ním.
  • Čistenie chrupu ručnými nástrojmi – tzv. škrabkami a kyretami.
  • Pieskovanie – odborný „airflow“ – cieľom je odstránenie zubného povlaku a pigmentácie na zuboch. Vyčistí zuby na ich prirodzenú farbu a vytvorí prirodzený efekt belšieho chrupu.
  • Polishing – čistenie a leštenie zubov, vďaka ktorému sa dosiahne hladký a lesklý povrch chrupu.
  • Inštruktáž podľa problémov pacienta. Poučenie o použití pomôcok domácej ústnej hygieny – zubná kefka, medzizubná kefka, dentálna niť a iné.
  • Fluoridácia tvrdých zubných tkanív.

Kedy a ako často navštevovať špecialistu?

Návšteva dentálneho hygienika ani stomatológa nesmie byť jednorazovou záležitosťou, inak hrozia vážne problémy so zubami. Podstatná je prevencia.

  • Raz ročne pravidelná preventívna prehliadka u stomatológa.
  • Minimálne každý druhý rok rtg. kontrola v rámci preventívnej zubnej prehliadky.
  • Dvakrát ročne preventívna prehliadka u detí a mladých do18 rokov.
  • Návšteva dentálneho hygienika aspoň raz ročne, ideálne dvakrát za rok.
  • V prípade chronickej parodontitídy ošetrenie u dentálneho hygienika viackrát ročne.

Je dentálna hygiena hradená zdravotnou poisťovňou?

Ceny za dentálnu hygienu sa líšia v závislosti od ambulancie, zdravotnej poisťovne a ovplyvňuje ich aj rozsah zákroku. Poisťovňa časť zákroku profesionálnej ústnej hygieny hradí, no iba vtedy, ak ste v uplynulom roku absolvovali povinnú preventívnu zubnú prehliadku. Mnohé poisťovne ponúkajú pacientom zaujímavé benefity – rôznymi príspevkami na stomatologické ošetrenia ich motivujú, aby sa o svoj chrup a úsmev poctivo starali.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám