13.03.2024

Ako odstrániť zubný kameň? Bezbolestné spôsoby, ktoré fungujú

zubný kameň

Problémy so zubným kameňom zrejme poznáte. V určitom množstve sa tvorí každému z nás, keďže vzniká v dôsledku mineralizácie neodstráneného zubného povlaku.

V prípade, že zubný kameň podceníme a neriešime, môže zapríčiniť aj vážne zubné ťažkosti ako zápal ďasien či vypadnutie zuba. Našťastie, k ničomu dramatickému nemusí dôjsť, stačí pravidelne odstraňovať zubný kameň a je po starostiach.

Tu je niekoľko užitočných a účinných spôsobov, ako zatočiť so zubným kameňom rýchlo a bez bolesti.

Tvorba zubného kameňa

Zubný kameň je zubný povlak, ktorý vplyvom mineralizácie tvrdne a nedá sa odstrániť zubnou kefkou. Nachádza sa na povrchu zubov, pod ďasnom, okolo protetických prác a dokáže sa prichytiť aj na protézu.

Zubný kameň vzniká doslova neustále. Pri nedostatočnom umývaní zubov sa na ich povrchu prichytávajú baktérie, ktoré sa množia a vytvárajú kyseliny. Časom sa zubný povlak rozširuje, v dôsledku čoho sa môže na niektorých miestach vytvoriť zubný kaz, prípadne zubný kameň. Ten sa vytvára postupne – aj niekoľko týždňov, a to najmä tam, kde je vývod slinnej žľazy, v ktorom sa zachytávajú minerály vápnika, horčíka a fosforu zo slín. Práve tieto minerály spôsobujú, že povlak na zuboch tvrdne, až je z neho zubný kameň.

Ako zubný kameň vyzerá a kde sa najčastejšie vytvára?

Prvým a do očí bijúcim znakom, že nás trápi zubný kameň, je nepekné zafarbenie zubov. Zubný kameň má zvyčajne bielu, žltú alebo hnedastú farbu. Čím je zubný kameň starší, tým je tmavší. Kameň, ktorý sa vytvára pod ďasnom, má sivý odtieň.

Najčastejšie sa zubný kameň tvorí na vnútornej strane dolných predných zubov a vpredu na horných stoličkách.

Zubný kameň sa tvorí každému inak. Všetko záleží od toho, ako dôkladne si čistíte zuby a akú pozornosť venujete dočisťovaniu medzizubných priestorov. Avšak dôležitú rolu zohrávajú aj sliny – čím viac minerálov obsahujú, tým je vznik zubného kameňa rýchlejší a intenzívnejší. Na vznik zubného kameňa majú vplyv aj mnohé lieky.

Nebezpečenstvá spojené so vznikom zubného kameňa

Nánosy hnedého kameňa nevyzerajú vôbec príťažlivo, avšak okrem estetickej stránky sú tu aj vážne zdravotné riziká. Rast zubného kameňa totiž vytláča ďasno od zuba, ktoré spolu s kosťou ustupuje. Následkom toho drží zub v lôžku čoraz menej, až kým sa nezačne kývať a hrozí jeho strata.

V prípade, že zubný kameň zapchá medzizubné priestory, je takmer nemožné ich vyčistiť kefkou či niťou, v dôsledku čoho sa tam zachytávajú zvyšky jedla a opäť hrozí vytvorenie zubného kazu.

Zubný kameň škodí aj ďasnám, ktoré sú v dôsledku prirodzenej reakcie imunitného systému postihnuté zápalom. Majte na pamäti, že hoci zubný kameň nie je bolestivý, vie vyvolať vážne zdravotné problémy, okrem iného aj parodontitídu. V neposlednom rade sú veľkou nepríjemnosťou spojenou so zubným kameňom premnožené baktérie, ktoré zapríčiňujú odpudivý zápach z úst.

Ručné odstraňovanie zubného kameňa

Najbežnejším nástrojom na ručné a šetrné odstraňovanie zubného kameňa je škrabka na zubný kameň. Vyzerá ako malý háčik, ktorým sa dentálny hygienik bez problémov dostane pod nánosy zubného kameňa a jednoduchým ťahom ho odstráni. Touto metódou sa najčastejšie odstraňuje zubný kameň z medzizubných priestorov či priestorov pozdĺž ďasien.

Odstránenie zubného kameňa odborníkom

Väčšina z nás sa v prípade odstraňovania zubného kameňa spolieha na odbornú pomoc. Áno, je pravda, že profesionálne odstránenie zubného kameňa najčastejšie vykonáva dentálny hygienik, na ktorého nás najčastejšie odkáže samotný zubný lekár, ktorý na tieto úkony zvyčajne nemá časové kapacity.

Bez pochýb ide o najspoľahlivejší spôsob, ako odstrániť zubný kameň. Vďaka ultrazvuku sa už pri jemnom priložení k zubu účinne odstraňuje kameň. Samozrejmosťou je striekanie vody, ktorá ochladzuje koncovku. Rátajte s tým, že v priebehu odstraňovania zubného kameňa môže zapálené ďasno trochu krvácať. Je to bežný jav, ktorým sa nemusíte vôbec zaoberať. 

Po čistení ultrazvukom je čas na pieskovanie chrupu. Ide o metódu zvanú air-flow. Odborník vám počas nej špeciálnou koncovkou, ktorá obsahuje drobný „piesok“, zuby šetrne prečistí. Tieto maličké čiastočky chrup nijako neohrozujú, takže sa nemusíte obávať žiadneho poškriabania.

Na záver vám dentálny hygienik prebehne po zuboch špeciálnou pastou, ktorá ich dokonale vyleští. Ostáva už len vypláchnutie úst ústnou vodou a zubný kameň je odstránený.

Prevencia pred tvorbou zubného kameňa

Nezabúdajte, aby nedochádzalo k zvýšenej tvorbe zubného kameňa ohrozujúcej zdravie vašej ústnej dutiny, je nutné absolvovať pravidelné zubné prehliadky a nezabúdať ani na profesionálnu dentálnu hygienu minimálne raz ročne (v ideálnom prípade aj dvakrát za rok). To je tá najlepšia prevencia pred tvorbou zubného kameňa, ktorý ohrozuje vaše zdravie.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám