04.04.2024
Abrázia zubov – abrazívny
Abrázia vo všeobecnosti označuje obrusovanie, oškrabávanie, vyhladzovanie. Tento pojem sa používa v geológii, strojárstve, poľnohospodárstve aj v medicíne.
Najčastejšie sa stretávame s označením abrázia zubov, avšak možno týmto pojmom označiť aj kyretáž v gynekológii, zoškrabanie povrchu sliznice či odreniny na končatinách.
Abrázia zubov
Abrázia zubov je strata tvrdých zubných tkanív pôsobením vonkajších mechanických vplyvov. Je to patologický proces spojený s nadmerným mechanickým obrusovaním povrchu chrupu.
Postihnuté abráziou môžu byť všetky plôšky zubov, ktoré prichádzajú do kontaktu s nadmerným mechanickým vplyvom. Najviac ohrozenou časťou chrupu sú krčky zubov, ktoré môžu byť opakovaným mechanickým poškodzovaním výrazne oslabené. Dlhodobá abrázia často vedie až k strate zubných tkanív, čoho dôsledkom je veľká citlivosť chrupu.
Príčiny abrázie chrupu
- Nesprávna a agresívna technika čistenia zubov,
- tvrdé zubné kefky,
- abrazívne zubné pasty,
- nadmerný tlak pri nasadzovaní alebo vyberaní zubnej protézy,
- obhrýzanie tvrdých predmetov.
Kedy je zub abrazívny?
Chrup je abrazívny z mnohých príčin, najčastejšie vplyvom opakovaného mechanického poškodzovania zubných tkanív. Abrázia postihuje najmä rezacie hrany frontálnych zubov a krčkovú oblasť zuba (najčastejšie očného a črenového zuba). Nadmerná abrázia vzniká predovšetkým v zredukovanom chrupe s medzerami, ako aj pri nefyziologických pohyboch dolnej čeľuste (škrípanie zubov).
Nadmernou abráziou sa mení tvar a rozmer zubov. Žuvacie plochy postranného chrupu sa menia na hladké plochy. Takto poškodené zuby sú extrémne citlivé na chemické a teplotné vplyvy.