02.04.2024

5 praktických rád ako sa starať o svoje zuby

Zuby máme iba jedny a podľa toho by sme sa mali o nich starať. Avšak častokrát to tak nie je, čo potvrdzujú štatistiky svetovej zdravotníckej organizácie. Čísla sú neúprosné – takmer každý dospelý človek má minimálne jeden kaz a ani deti v školskom veku na tom nie sú o veľa lepšie. Čo sa týka vážnejších zubných ochorení, približne 20 % dospelej populácie trpí ochorením ďasien a asi tretina ľudí vo veku nad 65 rokov už nemá ani jeden pôvodný zub.

Zdá sa, že správna zubná hygiena má u väčšiny z nás isté medzery a zaslúžila by si viac pozornosti. Ako sa starať o svoje zuby, aby sa nám vyhýbali zubné kazy?

Dbajte na kvalitu čistenia zubov

 Ochorenia zubov súvisia predovšetkým s hromadením nečistôt na zuboch, dôsledkom čoho sa vytvára zubný plak – povlak, neskôr zubný kameň a s tým súvisiace zubné ťažkosti. Najúčinnejšou prevenciou je dôsledné a pravidelné odstraňovanie týchto nečistôt.

Zuby by sme si mali čistiť aspoň dvakrát denne, ráno a večer pred spaním, ak sa však dá, pokojne si zuby očistite po každom jedle. Za najdôležitejšie sa považuje večerné čistenie zubov, pretože počas spánku sa nám netvoria sliny, ktoré zuby prirodzene čistia, a tým pádom sa v ústach hromadia baktérie.

Pokiaľ si veľmi potrpíte na čisté zdravé zuby a svieži dych, dajte si pozor na okamžité umývanie zubov po niektorých jedlách. Rizikové sú najmä citrusy a džúsy, ktoré môžu oslabiť zubnú sklovinu, preto sa odporúča skôr neutralizácia pH v ústnej dutine prepláchnutím zubov čistou vodou.

Správna technika umývania zubov

Základom dobrej ústnej hygieny je správne čistenie zubov. To sa nezaobíde bez dôležitých inštrumentov – zubnej a medzizubnej kefky, ale významnú rolu zohráva aj vhodná technika čistenia zubov. Skutočne platí, že pri umývaní zubov nie je najdôležitejšia dĺžka čistenia, ale to, či to robíme dobre. Vo všeobecnosti sa udáva, že zuby si je treba čistiť aspoň 3 minúty. Je to však len orientačný čas, ktorý sa môže líšiť. Omnoho podstatnejší je spôsob čistenia ústnej dutiny a chrupu.

Dôležité je si pri čistení zubov vytvoriť systém, ktorý zaručí, že si dokonale vyčistíme všetky plochy. Zuby by sa nemali čistiť zboku, horizontálne alebo priečne cez zuby, ale krúživými pohybmi smerom hore a dole. Kefku nikdy nepritláčajte príliš silno.

V prípade, že si s tým neviete rady a máte pocit, že si zuby nečistíte dostatočne kvalitne, poraďte sa o tom v zubnej ambulancii. Tam vám ochotne predvedú správne čistiace techniky zubov.

Výber zubnej kefky

Čistenie zubov sa nezaobíde bez kvalitnej zubnej kefky. Pri jej voľbe sa zamerajte na niekoľko faktorov, ktoré by mala každá dobrá kefka spĺňať. Tie najdôležitejšie sme zhrnuli do niekoľkých bodov:

  • Kefka by mala mať krátku hlavu, optimálne okolo dvoch centimetrov a husté zarovnané štetinky. Vďaka tomu sa dostane aj do ťažšie prístupných miest chrupu.
  • Štetiny kefky by nemali byť úplne ostré, ale na konci zaoblené, čím zubnú sklovinu chráni pred poškodením. Či to tak naozaj je, sa dá zistiť iba v laboratóriu.
  • Volíme vždy mäkké alebo veľmi mäkké kefky, ktoré nepoškodzujú zubnú sklovinu a ďasná.
  • Rôzne exotické tvary rúčok sú častokrát iba marketingovým ťahom výrobcov. Pri výbere kefky sa zamerajte skôr na to, aby bola pevná, menej ohybná a v ruke sa nepretáčala. Medzi najlepšie zubné kefky, ktoré odporúčajú aj lekári a dentálni hygienici, sa momentálne radia kefky Curaprox, Meridol a Purodent.

Pokiaľ ide o výmenu kefky, odporúča sa tak urobiť každé dva – tri mesiace. Drhnutím zubov totiž dochádza k opotrebovaniu končekov štetiniek, ktoré môžu spôsobovať poškodzovanie zubnej skloviny. Tiež je potrebné kefku vymeniť po každej, aj menšej chorobe.

A čo elektrické zubné kefky?

Je pravdou, že elektrické zubné kefky sú stále obľúbenejšie a vďaka nim môžeme zuby vyčistiť omnoho efektívnejšie, jednoduchšie a za kratší čas. Rozlišujeme oscilačné a sonické zubné kefky, pričom oscilačné (rotačné) kefky čistia zuby pomocou otáčania hlavice. Keďže ide o pomerne drsné pohyby, oscilačné kefky sa neodporúčajú pre ľudí s citlivými a chorými ďasnami. Pri sonických kefkách sa hlavica neotáča, stačí ju jemne priložiť k zubom – pomocou rýchlych vibračných pohybov zuby šetrne vyčistí.

Elektrickú kefku možno používať približne 3 mesiace, potom je nutné vymeniť čistiacu hlavicu. Pri dlhšom používaní sa na hlavici premnožia baktérie a stráca čistiace schopnosti. Opäť platí, že kefku meníme aj po každej chorobe.

Nepodceňujte ďalšie dentálne pomôcky

Zabúdať nemožno ani na medzizubné priestory, tvoria až 30 % povrchu zubov. Bežnou kefkou ich nevyčistíte, no práve tu sa usádza zubný povlak a vytvárajú sa najčastejšie zubné kazy. Na výber sú medzizubné kefky rôznych veľkostí, vyberať si je treba podľa medzier medzi zubami. Každý medzizubný priestor je iný, je možné, že budete potrebovať viac veľkostí medzizubných kefiek. Pripravte sa na to, že ak ste medzizubnú kefku nikdy nepoužívali, spočiatku vám môžu krvácať ďasná, avšak to sa časom upraví.

Ďalšou možnosťou, ako si čistiť medzizubné priestory, je zubná niť. Pri jej používaní je potrebné riadiť sa niekoľkými jednoduchými zásadami, najmä z toho dôvodu, aby nedošlo k poškodeniu ďasien.

Nezabudnite ani na ústnu vodu, užitočný doplnok ústnej hygieny. Tá z povrchu zubov odstraňuje povlak, zubný kameň a ničí baktérie spôsobujúce ochorenia ďasien či zápach z úst.

V neposlednom rade je vítaným pomocníkom v rámci prevencie pred zubným kazom žuvačka. Jej výhodou je, že ju môžeme mať všade so sebou a použiť ju aj tam, kde nie je čas či možnosť vyčistiť si zuby. Jej účinok spočíva v mechanickom čistení, ako aj v podpore tvorby slín, ktoré neutralizujú kyseliny a zabraňujú usádzaniu baktérií útočiacich na zubnú sklovinu a vzniku povlaku. Je dôležité uviesť, že aby bol docielený pozitívny efekt, je potrebné používať žuvačky bez cukru. Žuvačku s cukrom je nutné prežúvať aspoň 15 minút, až po tejto dobe totiž dôjde k strate cukru a jeho odstráneniu zo zubov.

Pravidelná dentálna hygiena

Najlepšou prevenciou pred vznikom zubného kazu alebo iných zubných ochorení je pravidelná návšteva dentálnej hygieny. Tam sa postarajú o dôsledné odstránenie zubného kameňa, nánosov plaku a farebnej pigmentácie, ktorú mohlo spôsobiť pitie kávy, čaju alebo fajčenie. Ďalej sa vykonáva leštenie a fluorizácia zubov. Od dentálneho hygienika/hygieničky zároveň dostanete odporúčania, ako správne a s akými pomôckami vykonávať dentálnu hygienu doma.

V našej ambulancii pozostáva dentálna hygiena z týchto úkonov:

  • odstránenie zubného kameňa ultrazvukovým prístrojom Piezon,
  • airflow – pieskovanie zubov, dôkladné odstránenie pigmentácií a zmineralizovaného povlaku za pomoci špeciálneho „prášku“,
  • čistenie medzizubných priestorov a inštruktáž pre správne čistenie medzizubnými kefkami,
  • dočisťovanie medzizubných priestorov škrabkou,
  • fluoridácia zubov,
  • inštruktáž pre správnu domácu starostlivosť o zuby.

Máte otázku? Kontaktujte nás, pomôžeme vám nájsť správnu odpoveď a najvhodnejšie riešenie.

Zavolajte nám Napíšte nám